Mauk wint Boekenbon Literatuurprijs 2023

13 november 2023

Mauk van Jan Vantoortelboom (Atlas Contact) is de winnaar van de Boekenbon Literatuurprijs 2023. “Een ode aan de kracht van literatuur, geschreven in een loepzuivere stijl en prachtig gecomponeerd”, aldus juryvoorzitter Ingrid van Engelshoven. Zij overhandigde de prijs, waar een geldbedrag van € 50.000 aan is verbonden, op donderdagavond 9 november aan Vantoortelboom in Den Haag.

De jury en genomineerden van de Boekenbon Literatuurprijs. Uiterst rechts: Jan van Toortelboom. Foto: Romkje de Bildt.

“Met zijn zesde roman Mauk leverde Jan Vantoortelboom een verbluffend literair portret af van een getraumatiseerde zeventiger die wordt achtervolgd door zijn jeugdherinneringen. Die zijn loodzwaar, want de jonge Mauk groeit op te midden van vaderlijk geweld. Vantoortelboom spelt niet uit wat er precies gebeurt in het huis met zijn donkere hal, waar een opgezette reiger met ‘boldoodse ogen’ naar de hoofdpersoon staat te staren. Veel speelt zich in deze geraffineerde roman juist tussen de regels af, waarbij de gebeurtenissen zich openbaren in de rijke beeldtaal die minstens zo beklijvend is als het verhaal zelf.”

Jan Vantoortelboom (1975) is een Vlaamse schrijver. Hij werd geboren in Torhout en studeerde Germaanse taal- en letterkunde aan de Universiteit Gent. Tegenwoordig woont hij in het Nederlandse dorp Ossenisse. Voor zijn zesde roman Mauk ontving Vantoortelboom een projectsubsidie van het Nederlands Letterenfonds via de regeling projectsubsidies voor publicaties.

NIEUWS - 03.09.2026

Twaalf literaire projecten ontvangen subsidie via het fonds op Aruba, Bonaire, Curaçao en Sint Maarten

Literaire makers en culturele organisaties in het Caribisch deel van het Koninkrijk kunnen sinds twee jaar geld aanvragen voor hun literaire plannen, via de regeling Literatuur Caribe van het Letterenfonds. De toekenningen van de eerste ronde uit 2026 zijn inmiddels bekendgemaakt. In totaal ontvangen twaalf literaire projecten steun op Aruba, Bonaire, Curaçao en Sint Maarten. Onder meer schrijver Olga Buckley en de stichtingen De Cultuur Kameleon, Biblioteka Públiko Boneiru en Epic Center ontvangen subsidie. In totaal is er €  347.063 toegekend.

NIEUWS - 02.09.2026

‘Nevermore’ wint Europese Literatuurprijs 2026

De Europese Literatuurprijs 2026 gaat naar de roman 'Nevermore' van Cécile Wajsbrot, vertaald uit het Frans door Josephine Rijnaarts (uitgeverij Oevers). Op 7 november nemen schrijver en vertaler de prijs gezamenlijk in ontvangst tijdens het Crossing Border Festival.

NIEUWS - 01.09.2026

Vacature: adviseurs met kennis van het literaire of culturele veld

Lijkt het je interessant om mee te beslissen over de vele literaire projecten die het fonds mogelijk maakt? En heb je kennis van het culturele of literaire veld? Misschien zijn we dan wel op zoek naar jou.

NIEUWS - 31.08.2026

Agnes Vogt neemt na 22 jaar afscheid van het Nederlands Letterenfonds

In augustus 2004 begon Agnes bij het Nederlands Literair Productie- en Vertalingenfonds als specialist kinder- en jeugdliteratuur. In 2010 fuseerde dat fonds met het Fonds voor de Letteren tot het Nederlands Letterenfonds. Ook daar coördineerde ze de bevordering van de kwaliteit, diversiteit en aandacht voor kinderboeken, en was ze 7 jaar hoofd van de afdeling Buitenland en lid van het Management Team.

Na een operatie en herstelperiode afgelopen najaar, heeft ze besloten haar blik te verruimen. Het Letterenfonds is blij dat ze in de toekomst bij specifieke projecten betrokken wil blijven.