Letterenfonds en GAU samen in de bres voor Nederlandse aanwezigheid op boekenbeurzen
15 januari 2025
De aanwezigheid van Nederlandse uitgeverijen op de grote beurzen van Frankfurt en Bologna staat onder druk. In een krimpende markt en met kostbare huurprijzen per vierkante meter wordt het steeds lastiger om een stand te huren en medewerkers af te vaardigen. Vooral kleine uitgeverijen zeggen de kosten voor een stand steeds moeilijker te kunnen dragen. Om te zorgen dat de Nederlandse literatuur zich in de volle breedte kan blijven presenteren slaan het Nederlands Letterenfonds en de GAU de handen ineen om de aanwezigheid van uitgevers op de beurzen in Frankfurt en Bologna te stimuleren.

Op de foto: De gezamenlijke Nederlandse stand op de Frankfurter Buchmesse 2024.
Het Nederlands Letterenfonds stelt de komende vier jaar een bedrag van ruim € 250.000 beschikbaar als bijdrage aan de collectieve stand.
Romkje de Bildt, directeur van het Nederlands Letterenfonds: ‘Het is belangrijk dat de Nederlandse literatuur goed vertegenwoordigd blijft op de beurzen, dat zoveel mogelijk Nederlandse literaire stemmen gehoord blijven worden. We hopen dus dat de uitgeverijen, en dan vooral de kleine, in groten getale blijven afreizen.’
Martijn David, algemeen secretaris van de GAU: ‘We zijn blij dat we met deze substantiële bijdrage van het Letterenfonds deelname aan de belangrijke internationale beurzen Frankfurt en Bologna voor meer uitgeverijen mogelijk blijft en/of wordt. Juist door de korting op de eerste vierkante meters profiteren alle uitgevers. Internationale contactmomenten zijn en blijven cruciaal voor zowel het onder de aandacht brengen van Nederlandse literatuur in het buitenland, als kennis maken met de literaire rijkdom buiten onze grenzen.’
Werkwijze
De korting wordt gegeven op de eerste vierkante meters. Voor Frankfurt is dat 50% op de eerste twee vierkante meter en 25% op de volgende twee vierkante meter. Voor Bologna geldt een korting van 50% voor de eerste vier vierkante meters. Naast deze korting komen in de collectieve stand tafels waar boekenvakkers zonder stand individuele tijdslots kunnen reserveren. Denk hierbij aan vertalers of medewerkers van literaire organisaties die een afspraak hebben met een buitenlandse uitgever. De GAU zal de bijdrage van het Letterenfonds direct aan de deelnemende uitgevers naar rato als korting op de totale prijs voor een stand aanbieden.
In 2024 maakte het Nederlands Letterenfonds voor het eerst deel uit van de nieuw ontworpen collectieve stand in Frankfurt. Deze wordt verder uitgebreid om de Nederlandse literatuur gezamenlijk onder de aandacht te brengen.
Meer nieuws

In memoriam: Lieke Marsman
Zojuist werd bekendgemaakt dat dichter en schrijver Lieke Marsman op 35-jarige leeftijd is overleden. Marsman was een van de meest gewaardeerde literaire stemmen van haar generatie. Haar werk werd vertaald in onder meer het Engels, Spaans en Turks met steun van het fonds. Tussen 2021 en 2023 was ze Dichter des Vaderlands.

Open oproep: Jan van Eyck Academie 2027
In 2027 is er weer plek voor een schrijver die een half jaar wil werken aan de Jan van Eyck Academie in Maastricht. De academie is hiervoor op zoek naar schrijvers die (affiniteit hebben met) onderzoeksgericht werken. Schrijvers uit alle genres en met uiteenlopende benaderingen van literatuur kunnen zich voor deze residentie aanmelden tot en met donderdag 16 juli 2026.

Letterenfonds selecteert boeken voor literaire tas van CPNB en Harper's Bazaar
Voor het tweede jaar op rij wordt er door de CPNB een grootschalige zomeractie opgezet om literatuur onder de aandacht te brengen: een tas met uniek design en twee literaire titels. Na de succesvolle samenwerking met kunstenaar Piet Parra in 2025 wordt deze zomer samengewerkt met ’s werelds eerste modetijdschrift: Harper’s Bazaar. De Bazaar Book Tote is gevuld met literaire debuut 'Aigou' van Sarah van Vliet en de vertaalde klassieker 'Verboden schrift' van Alba de Céspedes. Het Letterenfonds selecteerde de titels en ondersteunt de actie.

Letterenfonds gesloten met Bevrijdingsdag, Hemelvaart en Pinksteren
Het Letterenfonds is gesloten op maandag 5 mei (Bevrijdingsdag), donderdag 14 mei (Hemelvaart), vrijdag 15 mei en maandag 25 mei (Tweede Pinksterdag). Op deze dagen zijn onze fondsmedewerkers niet bereikbaar, en is het niet mogelijk om pakketten af te leveren op ons kantoor. Wel blijft het gewoon mogelijk om een online aanvraag in te dienen via de regelingen die op dat moment openstaan.