Twaalf Nederlandse en Vlaamse talenten geselecteerd

06 februari 2024

Ook dit jaar zijn er weer twaalf schrijftalenten geselecteerd voor het Slow Writing Lab. In deze negende editie van het talentontwikkelingsprogramma krijgen zij een jaar lang ruimte en begeleiding om intensief aan een persoonlijk en gezamenlijk creatief onderzoek te werken.

Met ingang van de eerste bijeenkomst op 19 januari 2024 krijgen twaalf talenten een jaar lang alle ruimte en begeleiding om hun artistieke drijfveren diepgaand te onderzoeken en met literaire vormen te experimenteren. Het programma wordt gecoördineerd en begeleid door Michiel Koelink (docent Time Based Media, Art Sciences en Game Design bij de bachelor en master van de Academie Minerva en Hanze Hogeschool Groningen), het Letterenfonds, Literatuur Vlaanderen en de betrokken opleidingen. Daarnaast worden de deelnemers ook individueel begeleid door een procescoach.

De twaalf deelnemers aan deze editie van het Slow Writing Lab zijn Asmae Amaddaou (geselecteerd door HKU), Olivier Arts (Rietveld Academie), Willemijn Bussink (ArtEZ), Kenneth Cardon (TRILL), Veerle De Caestecker (RITCS), Stef Hulskamp (ArtEZ), Lena Plantinga (HKU), Mees van Rijswijk (Poetry Circle Nowhere), Hagar Schuringa (Rietveld Academie), Jane Stuhlmacher (Woordkunst Antwerpen), Nabil Tkhidousset (El Hizjra & Poetry Circle Nowhere) en Mina Yasien (El Hizjra). Op slowwritinglab.nl is van elk van hen een bio te vinden.

Slow Writing Lab

Het Lab is ingericht als een individueel ontwikkeltraject, waarbij de deelnemers zelf hun onderwerp of onderzoeksthema kiezen en naar gelang hun behoeften een eigen programma samenstellen met persoonlijke coaching en begeleiding. Voor het invullen van dit individuele traject ontvangen alle deelnemers een beurs. Daarnaast bestaat het Lab ook uit maandelijkse plenaire (werk)bijeenkomsten en masterclasses, ingevuld door de betrokken opleidingen en organisaties.

In de afgelopen jaren is het Slow Writing Lab uitgegroeid tot een uniek verdiepingstraject voor schrijftalenten met én zonder een afgeronde kunstvakopleiding – uit het hele Nederlandse taalgebied. Literatuur Vlaanderen is daarbij sinds een aantal jaren al betrokken als partner en subsidient. Voor de negende editie zette Literatuur Vlaanderen opnieuw een samenwerking op met twee opleidingen uit Vlaanderen. De afdeling Woordkunst van het Koninklijk Conservatorium Antwerpen en de afdeling Schrijven van het Brusselse RITCS vaardigden elk een oud-student af naar het Slow Writing Lab. Zoals elk jaar draagt ook een organisatie buiten het kunstvakonderwijs een kandidaat aan, voor deze editie is dat TRILL.

Aan Nederlandse zijde wordt al een aantal jaar samengewerkt met Poetry Circle Nowhere en El Hizjra voor de selectie van talenten buiten de kunstvakopleidingen. De drie schrijfopleidingen van ArtEZ, Gerrit Rietveld Academie en Hogeschool voor de Kunsten Utrecht zijn al sinds de start bij het Slow Writing Lab betrokken en selecteren ieder jaar twee talenten voor het traject.

NIEUWS - 10.06.2025

Chris Tse writer in residence in Amsterdam

De Nieuw-Zeelandse dichter Chris Tse verblijft van 2 tot en met 27 juni in de Amsterdamse Schrijversresidentie, op uitnodiging van het Nederlands Letterenfonds en Poetry International, waar hij zal optreden tijdens het jaarlijkse poëziefestival.

Samuel Rosinda en Ange Jessurun

NIEUWS - 06.06.2025

'Het creëren in je eigen taal draagt bij aan wie je bent'

Al meer dan 25 jaar organiseert Arte di Palabra (Papiaments voor woordkunst) literaire activiteiten en talentontwikkelingsprogramma’s voor jongeren op Curaçao, Aruba en Bonaire. Hoogtepunt is de jaarlijkse literaire verhalenwedstrijd op de eilanden, waar jongeren in het Papiaments teksten voordragen. Arte di Palabra op Curaçao ontving steun van het Letterenfonds via de regeling Literatuur Caribe. We spraken oprichter Ange Jessurun en projectleider Samuel Rosinda over deze bijzondere organisatie. ‘Als je leerlingen stimuleert, komt er vaak iets heel moois uit.’

NIEUWS - 02.06.2025

Emy Koopman als writer in residence in Brussel

Emy Koopman, schrijver, journalist en gepromoveerd literatuurwetenschapper, verblijft van 3 juni tot 2 juli 2025 in de Brusselse schrijversresidentie van Passa Porta. Dit doet ze op uitnodiging van het Nederlands Letterenfonds en in samenwerking met de Vlaamse literaire organisatie Passa Porta.

NIEUWS - 27.05.2025

Eerste Letterenfonds Vertaaltalent Prijs naar Charlotte van Rooden

De Letterenfonds Vertaaltalent Prijs 2025 gaat naar Charlotte van Rooden voor haar overtuigende vertalingen uit het Roemeens. 'Ze beweegt zich schijnbaar moeiteloos tussen totaal verschillende stijlen en registers, mede dankzij een indrukwekkende woordenschat’, aldus de jury. Met de nieuwe prijs bekroont het Nederlands Letterenfonds vertalers die al in de opbouw van een vertaaloeuvre blijk geven van een opvallend talent. De prijs is de opvolger van de Letterenfonds Vertaalprijs die een oeuvre bekroonde. Het fonds wil met het verleggen van de aandacht naar het begin van een carrière de in- en doorstroom binnen het vertaalvak bevorderen. De Letterenfonds Vertaaltalent Prijs 2025 wordt op 20 juni aan Charlotte van Rooden uitgereikt tijdens de Literaire Vertaaldagen in de Rode Hoed in Amsterdam.