Beleidsplan 2025-2028
16 februari 2024
Met het beleidsplan 2025-2028 zet het Nederlands Letterenfonds de contouren uit voor de komende jaren. Toegankelijkheid vormt daarbij op verschillende niveaus het sleutelwoord.

Dit uit zich onder meer in:
een breder palet aan kunstvormen en typen makers: ook ondersteuningsmogelijkheden voor makers van beeldverhalen en debutanten;
ruimte voor initiatieven in het veld in plaats van zelf organiseren;
inzet op een vitaal leesklimaat en bevordering leescultuur;
focus op landelijke spreiding van wat we subsidiëren;
specifiek beleid voor het Papiaments en Nederlandse Gebarentaal.
We zetten in op brede regelingen voor makers waarbij specifieke genres nog steeds worden ondersteund, maar ook ruimte ontstaat voor nieuwe literaire (tussen)vormen. Met extra middelen van OCW ontwikkelen we een leesbevorderingsbeleid met aandacht voor jongeren, innovatie en digitale middelen. We treden daarbij in een breed overleg met andere leesbevorderingsinstellingen. Binnen de meerjarenregeling verstrekken we vierjarige subsidies aan literaire en literair-educatieve organisaties. Dit stelt organisaties in staat om zich verder te professionaliseren, met speciale aandacht voor fair practice, duurzaamheid, diversiteit en inclusie. Regionale spreiding krijgt hierbij prioriteit. Ter versterking van de positie van professionele makers zetten we in op zichtbaarheid, fair pay en eigen ontwikkeling. De vertaler op het omslag wordt één van de subsidievoorwaarden.
Ook voor ons buitenlandbeleid zijn zichtbaarheid en focus sleutelwoorden: we promoten de Nederlandse literatuur op buitenlandse markten, zijn aanwezig op de grootste internationale boekenbeurzen en richten de focus op de strategisch belangrijke landen Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Met gerichte campagnes concentreren we ons daarnaast de komende jaren met name op de Italiaanse en de Scandinavische markt.
Actueel

Vrijheid is een open boek
Wereldwijd staat het vrije woord onder druk. Ondemocratische bewegingen rukken op en censuur steekt steeds vaker de kop op. Denk aan de book bans in de VS en bedreigingen van schrijvers rondom de Week van de Lentekriebels in ons eigen land. Literatuur is een vrijplaats voor perspectieven, voor kritisch denken, voor vrije meningsuiting. Ze is het krachtigste antwoord op autocratische neigingen. Daarom verenigt het letterenveld zich onder het motto ‘Vrijheid is een open boek’. Op 20 september organiseert ILFU een Lezersmars.

Open oproep Van Doesburghuis 2026
In de zomer van 2026 biedt het Letterenfonds een bijzondere residentie aan in het Van Doesburghuis in Meudon (Parijs). Het gaat om een verblijf in de atelierwoning die kunstenaar Theo van Doesburg eind jaren twintig voor hemzelf en zijn vrouw Nelly ontwierp. Nederlandse dichters, schrijvers, biografen en literaire vertalers kunnen zich aanmelden voor de residentie tot en met maandag 13 oktober.

Europese Literatuurprijs 2025 naar Irene Solà en Adri Boon
De Europese Literatuurprijs 2025 gaat naar Ik gaf je ogen en je keek in de duisternis van Irene Solà, uit het Catalaans vertaald door Adri Boon (Cossee). Zowel de auteur als de vertaler van het winnende boek worden bekroond; beiden ontvangen € 10.000 aan prijzengeld.

Corinne Ellemeet nieuwe voorzitter Raad van Toezicht
Voormalig tweede kamerlid Corinne Ellemeet is vanaf vandaag de nieuwe voorzitter van de Raad van Toezicht van het Nederlands Letterenfonds. Daarvoor nam ze al ruim een jaar deel aan de RvT als lid. Ellemeet neemt het stokje over van Roos Vermeij, die sinds 2018 de rol van voorzitter bekleedde.