Projectsubsidies voor makers van boeken

Schrijvers, beeldmakers en illustratoren in alle fases van hun carrière kunnen via deze regeling subsidie aanvragen voor de creatie van een nieuw literair werk in boekvorm (proza, non-fictie, poëzie, kinder- en jeugdliteratuur, graphic novels en andere beeldverhalen) dat verschijnt bij een reguliere, literaire uitgever. Binnen deze herziene regeling komen voortaan ook debutanten en makers uit het Caribisch deel van het Koninkrijk in aanmerking voor subsidie. Het Letterenfonds zet met deze regeling in op een rechtvaardige beloning voor professionele literaire makers en stimuleert hiermee de kwaliteit en diversiteit van het literaire aanbod.

Voor wie
Schrijvers in het Nederlands, Fries en Papiaments en beeldmakers
Voor wat
Creatie van nieuw literair werk in boekvorm
Deadline
Het loket opent weer op 16 maart voor schrijvers en sluit op 15 april. De volgende deadline voor schrijvers is op 1 september. De beeldmakersronde is op 2 maart gesloten en opent weer in 2027.
Hoeveel
€ 15.000 of € 30.000, afhankelijk van de duur van het project
Subsidieplafond
€ 3.620.000 (per jaar)

Waarvoor?

Voor de creatie van een nieuw literair werk in boekvorm. Alle literaire genres (proza, non-fictie, poëzie, kinder- en jeugdliteratuur, graphic novels en andere beeldverhalen) komen in aanmerking. Dit werk moet worden gepubliceerd door een reguliere, literaire uitgever. 

Wie komt in aanmerking?

Alle literaire makers, ongeacht de fase van hun carrière of het genre waarin ze schrijven of illustreren, kunnen subsidie aanvragen voor een boek. De regeling staat open voor onder meer debutanten, schrijvers van proza of poëzie, biografieën, illustratoren van prentenboeken en graphic novels, en auteurs uit het Caribisch deel van het Koninkrijk, ook in het Papiaments. De specifieke voorwaarden per aanvragersgroep staan hieronder bij ‘Voorwaarden voor aanvragen.’ 

Het is niet mogelijk om voor meerdere projecten tegelijk subsidie te ontvangen. Dit betekent dat je pas opnieuw subsidie kunt aanvragen wanneer je eerder gesubsidieerde boek gepubliceerd is.

Hoeveel?

De hoogte van het subsidiebedrag is afhankelijk van de verwachte tijdsinvestering in het project vanaf het moment van aanvragen.  

  • Voor projecten die korter dan twee jaar duren van moment van aanvragen tot publicatie kun je € 15.000 aanvragen.

  • Voor projecten die twee jaar of langer duren: € 30.000.  

  • Indien je aanvraagt voor een graphic novel waar zowel een schrijver als een beeldmaker aan werken gelden andere bedragen: € 20.000 voor projecten tot twee jaar en € 40.000 voor projecten vanaf twee jaar.  Deze bedragen worden verdeeld over de makers.

  • Het is mogelijk om voor langere projecten het lagere subsidiebedrag aan te vragen. 

Deadlines

Schrijvers in alle genres en op elk punt in hun carrière kunnen hun aanvraag indienen binnen de drie algemene aanvraagrondes. Daarnaast is er elk jaar één aanvraagmoment voor schrijvers en beeldmakers van graphic novels en voor beeldmakers van geïllustreerd werk. Schrijvers van geïllustreerd werk vragen aan in een van de drie algemene rondes.

De loketten zijn in 2026 geopend op:

  • 2 februari – 2 maart (voor beeldmakers) - gesloten.

  • 16 maart – 15 april (voor schrijvers)

  • 1 juli - 1 september (voor schrijvers)

Beoordelingsproces

Na de deadline worden alle binnengekomen aanvragen gecontroleerd. Alleen aanvragen die bij de sluiting van de aanvraagronde compleet zijn worden in behandeling genomen. Je kunt nog bijlagen aan je aanvraag toevoegen, maar als je dat na het verstrijken van de deadline doet, wordt je aanvraag pas binnen de volgende ronde in behandeling genomen. Ook het te beoordelen werk moet binnen zijn als de deadline verstrijkt. Er kan alleen worden aangevraagd voor literaire projecten die op het moment van subsidieverlening nog niet zijn gerealiseerd.  

De aanvragen die voldoen aan de formele eisen worden beoordeeld door een adviescommissie. Binnen de algemenesubsidierondes worden de aanvragen uitgesplitst in drie verschillende categorieën. Jouw aanvraag wordt dus binnen jouw categorie beoordeeld en gerangschikt. Elke categorie kent een eigen subsidieplafond. Het gaat om:  

  • Aanvragers voor een te schrijven debuut;

  • Aanvragers van wie één boek is verschenen;

  • Aanvragers van wie twee of meer boeken zijn verschenen.

Checklist voor je aanvraag

Een complete aanvraag bestaat uit de volgende onderdelen. Controleer of je alle benodigde documenten hebt voor je je aanvraag indient:  

  1. een projectplan dat is opgesteld volgens het op de website van het Letterenfonds beschikbaar gestelde model; voor schrijvers of voor beeldmakers

  2. een kopie van de uitgaveovereenkomst met de uitgever dan wel een intentieverklaring van de uitgever waaruit blijkt dat deze een uitgaveovereenkomst met de aanvrager zal afsluiten voor de te schrijven boekpublicatie. Indien de te schrijven boekpublicatie een debuut betreft, moet een uitgaveovereenkomst bij de aanvraag worden gevoegd;  

  3. een kopie van de uitgaveovereenkomst met de uitgever voor elke boekpublicatie  die je laat beoordelen (deze bijlage geldt dus niet voor debutanten)

  4. de laatste definitieve aanslag inkomstenbelasting (dus niet de voorlopige aanslag of de aangifte); en  

  5. literair werk dat tijdens de behandeling van je aanvraag aan onze adviseurs en externe lezers ter beoordeling voorgelegd wordt. Welk literair werk dit betreft, hangt af van de groep waarbinnen je je aanvraag indient en van de vraag of je eerder een aanvraag bij ons indiende. We ontvangen boekpublicaties graag in papieren vorm (in vijfvoud) op ons bezoekadres.

    Bij een aanvraag voor een debuut:  

    • Een fragment van het boek waarvoor je aanvraagt. De omvang is afhankelijk van het genre van het te schrijven boek en is te vinden in de regeling (artikel 6, zesde lid, onder c). 

    • Ander te beoordelen werk naar eigen keuze. De omvang is afhankelijk van het genre van het te schrijven boek en is te vinden in de regeling (artikel 6, zesde lid, onder d). 

    Bij een aanvraag voor een tweede boek: 

    • Je literaire debuut (in vijfvoud)

    Als je eerder een aanvraag indiende: 

    • Je meest recente boekpublicatie (in vijfvoud) die nog niet is beoordeeld in het kader van deze of in het kader van deze regeling of zijn rechtsvoorgangers ). 

    Als je nog niet eerder een aanvraag indiende, maar al minimaal twee publicaties hebt: 

    • Je meest recente boekpublicatie (in vijfvoud)

    • Een tweede boekpublicatie naar eigen keuze (in vijfvoud).

Let op: alle boeken dienen op tijd, uiterlijk op de dag van de deadline, aanwezig te zijn bij het Letterenfonds. Stuur ze s.v.p. naar ons bezoekadres Nieuwe Prinsengracht 89, 1091 BX Amsterdam, en bewaar het verzendbewijs. Ingediende boeken worden niet retour gezonden, tenzij de aanvraag niet in behandeling kan worden genomen.

Heb je alles verzameld? Dien dan je aanvraag in via 'start je aanvraag' bovenaan deze pagina.  

Voorwaarden voor aanvragen

  • Titels waarvoor de schrijver zelf bijdraagt in de productie-, promotie- of distributiekosten of waarvan de schrijver een bepaald aantal exemplaren afneemt tegen betaling, komen niet in aanmerking voor een subsidie op grond van deze regeling.

  • In de jaren waarin het schrijven van het gesubsidieerde project plaatsvindt mag het bruto belastbaar verzamelinkomen niet hoger zijn dan € 52.500, inclusief de door het Letterenfonds verleende subsidie. Het is mogelijk om het subsidiebedrag in delen te laten uitbetalen, zolang het project duurt en in maximaal drie jaar. Als bewijs voor het belastbaar verzamelinkomen geldt de definitieve aanslag inkomstenbelasting van de belastingdienst (dus niet de voorlopige aanslag of de aangifte). Als de looptijd van het schrijfproject langer is dan één jaar, kan het belastbaar verzamelinkomen in één jaar hoger zijn dan € 52.500 , mits het gemiddelde van het inkomen in de jaren waarin het project plaatsvindt (met een maximum van drie jaar) niet hoger is dan € 52.500 per jaar. Als er sprake is van een overschrijding, moet dit zo snel mogelijk gemeld te worden met toevoeging van de kopieën van deze belastingaanslagen. Voor aanvragers voor letterkundige biografieën geldt geen inkomensgrens. 

Voorwaarden per aanvragersgroep

Luuk Maas
Denise Larsen
Liesbeth Vries