Ontwikkelbeurzen voor literaire makers

Ben je een startende of gevorderde schrijver, beeldmaker of illustrator? Dan kun je in aanmerking komen voor de Ontwikkelbeurs voor literaire makers. Deze subsidie is bedoeld voor scholing, coaching, begeleiding of redactie. Of voor een tegemoetkoming in reis- en verblijfskosten die je maakt voor scholing of onderzoek in binnen- of buitenland. Het Letterenfonds wil hiermee talent- en professionele ontwikkeling van literaire makers stimuleren.

Voor wie
Schrijvers in het Nederlands, Fries en Papiaments en beeldmakers, van wie nog geen boek is verschenen of die in de afgelopen 2 jaar een projectsubsidie ontvingen.
Voor wat
Scholing, coaching, begeleiding, redactie, reis- en verblijfskosten
Deadline
Het loket opent in 2026, vanaf dan kan er doorlopend worden aangevraagd
Hoeveel
€ 500 - € 2.500
Subsidieplafond
Startende literaire makers: € 75.000  Gevorderde literaire makers: € 125.000

Waarvoor?

De subsidie is bedoeld voor een tegemoetkoming in de kosten voor scholing, coaching, begeleiding en redactie of in de reis- en verblijfskosten voor scholing of onderzoek in binnen- of buitenland. Je kunt de ontwikkelbeurs niet gebruiken om een voltijdse of deeltijdse hbo- of wo schrijfopleiding te financieren en ook niet voor levensonderhoud of elektronische hulpmiddelen zoals laptops.   

Wie komt in aanmerking?

Ben je een gevorderde literaire maker? Dan kom  je in aanmerking als je in de afgelopen twee jaar een projectsubsidie ontving voor het schrijven van een boek. Per ontvangen projectsubsidie kun je maar één keer een ontwikkelbeurs ontvangen.

Ben je een startende literaire maker? Dan kom je alleen in aanmerking als je debuut nog niet verschenen is en als je voldoet aan minstens één van de volgende voorwaarden:   

  • je hebt in de afgelopen twee jaar een contract afgesloten met een uitgever dat minstens voldoet aan de vereisten van het Modelcontract. Of je hebt een ondertekende intentieverklaring ontvangen, waarin je uitgever het voornemen uitspreekt om je debuut te publiceren, minstens volgens de voorwaarden van het Modelcontract;   

  • je bent 1 tot 3 jaar geleden afgestudeerd aan een hbo- of wo-schrijfopleiding;  

  • je stond in de afgelopen twee jaar geprogrammeerd op een literaire manifestatie/festival of literair-educatieve activiteit, die subsidie ontving van het Letterenfonds. Je presenteerde tijdens je optreden eigen werk dat grotendeels in het Nederlands, Papiaments of Fries is geschreven;   

  • je publiceerde in de afgelopen twee jaar in een literair tijdschrift dat een meerjarige subsidie ontving van het Letterenfonds;  

  • je nam in de afgelopen twee jaar deel aan een talentontwikkelingstraject van het Letterenfonds;  

  • je ontving niet langer dan twee jaar geleden subsidie op basis van de regeling Makers buiten het boek van het Letterenfonds;   

  • je ontving niet langer dan twee jaar geleden subsidie op basis van de Regeling Literatuur Caribe.  

Je kunt maar één keer een Ontwikkelbeurs voor startende literaire makers ontvangen.   

Hoeveel?

Je kunt aanvragen voor minstens € 500 en maximaal € 2.500. Je onderbouwt het bedrag met een begroting.   

Hoe worden aanvragen beoordeeld?

Aanvragen worden op volgorde van binnenkomst beoordeeld op de volgende punten:   

  • de kwaliteit van het ontwikkelplan;   

  • de realiteitszin van de begroting.   

De kosten in je begroting moeten in een redelijke verhouding staan tot de activiteiten waarvoor je aanvraagt. Ook aspecten als duurzaamheid en functionaliteit kunnen bij de beoordeling een rol spelen.  

Hoe vraag je aan?

Je kunt op elk moment aanvragen, via de knop ‘Start je aanvraag’ bovenaan deze pagina. Tijdens het aanvragen moet je een aantal bijlagen uploaden. Je kunt de aanvraag niet tussentijds opslaan, dus verzamel de bijlagen vooraf. Een volledige aanvraag bestaat uit:   

  • het online aanvraagformulier, te bereiken via ‘Start je aanvraag’;  

  • een ontwikkelplan dat is opgesteld volgens het model op deze pagina (zie onder bij downloads);  

  • een begroting;  

  • indien van toepassing: een reflectie op hoe een eerder ontvangen ontwikkelbeurs heeft bijgedragen aan de eigen professionele ontwikkeling.  

Xenia van Diest
Raoul Markaban