Nicolas en de verdwijning van de wereld (De Arbeiderspers) van Anne Eekhout is verkozen tot het Beste Boek voor Jongeren 2020 in de categorie ‘Nederlandstalig’. In de categorie ‘Vertaald’ ging deze prijs naar Darius de Grote is niet oké (Gottmer), geschreven door Adib Khorram in de vertaling van Tjalling Bos. Zowel Eekhout als Bos ontvingen een beurs van het Letterenfonds voor het schrijven dan wel vertalen van de nu bekroonde romans.
Een vijfkoppige jongerenjury koos de winnende boeken van twee shortlists, samengesteld door een vakjury.
‘We hebben boeken uitgekozen die iets met je doen, die je maanden erna nog steeds aan het denken zetten. We vinden dit essentieel voor een boek voor jongeren.’
Het Beste Boek voor Jongeren wordt ieder jaar uitgereikt om de aandacht van jongeren in de leeftijdscategorie 15 t/m 18 te vestigen op goede en leuke boeken, geschikt voor deze doelgroep. De winnaars ontvangen elk een cheque ter waarde van 2.500 euro ontvangen.
Met de bekendmaking van de winnaars start de Boekenweek voor Jongeren, die dit jaar van 18 t/m 27 september plaatsvindt. De jaarlijkse Boekenweek voor Jongeren wordt door het CPNB georganiseerd en financieel mede ondersteund door het Nederlands Letterenfonds.

v.l.n.r. voorzitter jongerenjury Lotte Groot Wesseldijk, winnaar Anne Eekhout en voorzitter vakjury Marjolein Hordijk
De jury over Nicolas en de verdwijning van de wereld:
‘Dit boek is spannend, verrassend, en komt af en toe akelig dicht bij de werkelijkheid. Kortom: Nicolas en de verdwijning van de wereld spat van de originaliteit. Het verhaal laat echt zien wat angst allemaal met een mens kan doen, en de gevolgen zijn weerzinwekkend. Dit komt allemaal nog dichterbij door de coronacrisis waar we ons op dit moment in bevinden. Nicolas en de verdwijning van de wereld pakt je vast en laat je pas op de laatste pagina weer los. Iets wat alleen een echt goed boek kan doen. Dit maakt het niet alleen een mooi, origineel en rauw boek, maar ook een perfect boek voor jongeren. Een echte winnaar dus.’
De jury over Darius de Grote is niet oké:
‘In het boek Darius de Grote is niet oké, wordt de lezer meegenomen op een reis naar Iran en een reis op zoek naar zichzelf. Volgens de jongerenjury behandelt Darius de Grote is niet oké het onderwerp depressie, een onderwerp waar door jongeren niet veel over gesproken wordt. Dit boek maakt duidelijk hoe het is om met een depressie te moeten leven. Darius schaamt zich bijvoorbeeld vaak, omdat hij vindt dat hij geen reden heeft om verdrietig te zijn maar toch verdrietig is. Dit gevoel vertoont zich ook in zijn worsteling met zijn identiteit. Het is niet alleen een prachtig boek over cultuur en de zoektocht naar jezelf, maar ook nog eens een bevestiging voor jongeren dat ze niet de enigen zijn die met hun identiteit worstelen. Darius de Grote is niet oké is echt een perfect uitgevoerd jongerenboek. En daardoor de terechte winnaar van deze categorie.’